مجله سراسری سازمان نظام مهندسی معدن
آخرین شماره چاپ شده
آرشیو
معرفی

معرفی مجله

    مجله نظام مهندسی معدن ، به عنوان نشریه رسمی سازمان، و پرشمارگان ترین مجله تخصصی در حوزه فعالیت های معدنی، از سال 1385 و به صورت فصلنامه توسط سازمان نظام مهندسی معدن ایران منتشر و سراسر کشور توزیع می شود.

    این مجله علاوه بر آنکه در اختیار اعضا سازمان قرار می گیرد، به صورت گسترده در میان نهادها ی حاکمیتی، سازمان ها و تشکل های دولتی و بخش خصوصی توزیع می شود.

    نشریه با محتوای علمی-حرفه ای- کاربردی منتشر می شود و رویکرد آن ارائه مطالب معتبر و مورد نیاز جامعه معدنی کشور است. از این رو دارای ساختارهای مشخص ، سرمقاله، مقالات، گزارش فنی، گفتگو، امور سازمانی، معرفی، دیدگاه، رویدادها و گوناگون است.

    سرمقاله به یادداشت های سردبیر اختصاص دارد که در هر شماره مهم ترین موضوعات، وقایع و یا مسائل مطرح در سطح سازمان و یا مرتبط با فعالیت های معدنی را با مخاطبان در میان می گذارد.

    در قسمت مقالات، عمدتا" تلاش می شود که مقالاتی که زمینه کاربردی دارندبه چاپ برسند. روند گزینش مقاله ها، مطابق مجلات علمی- پژوهشی است و پس از طرح در هیئت تحریریه در صورت تایید، به داوران متخصص ارسال شده و با توجه به نظر داوران و تایید نهایی آنان، در مجله به چاپ می رسد.

    در هر شماره یک واحد بزرگ معدنی که در تمامی زمینه های معدنی از اکتشاف، معدن، واحد کانه آرایی و فرآوری فعالیت می کند، به صورت تخصصی و با عنوان گزارش فنی معرفی می شود. مطالب ارائه شده در این گزارش نیز پس از تایید و تصحیح کارشناسان و متخصصان مربوط منتشر می شود.

    گفتگو با پیشکسوت ها و پیشگامان عرصه معدن و صنایع معدنی کشور طبق نظر سنجی صورت گرفته، یکی از قسمت های مورد توجه مخاطبان است و از این طریق خوانندگان با زندگی تعداد زیادی از پیشگامان عرصه معدن کشور آشنا شده اند.

     در بخش امور سازمانی، مخاطبان می توانند ضمن اطلاع از مهم ترین اخبار و وقایع سازمان و سازمان استان ها، نظام نامه ها و دستورالعمل های مورد نیاز خود را نیز دریافت کنند.

    آشنایی با فعالیت های تشکل ها، انجمن ها و یا نهادهای مرتبط با معدن و صنایع معدنی، معرفی کتاب ها و مجلات داخلی و خارجی، سایت ها و نرم افزارهای مرتبط  ، بخش معرفی مجله را به خود اختصاص می دهد.

    گزارش مربوط به برگزاری همایش ها، مراسم و نمایشگاه های مرتبط در بخش رویدادها آورده می شود.

    دیدگاه هم به بیان نوشته های ارسالی می پردازد که بیان کننده یک نظر یا پیشنهاد پیرامون یک موضوع مشخص است. این بخش در حقیقت ارتباط دو سویه ای بین مخاطبان و نویسندگان برقرار می کند.

    البته موضوعات موردنیاز اعضا از قبیل امور حقوقی و... نیز به صورت مقطعی و بر حسب مورد آورده می شود.

    در مجموع با توجه به حساسیت های مسئولان و دست اندرکاران مجله، سعی شده است تا محتوای مطالب ارائه شده در این نشریه ضمن آنکه مورد استفادۂ متخصصان و کارشناسان فعال در بخش معدن در تمامی سطوح تحصیلی باشد، از اعتبار لازم نیز برخوردار باشد تا به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد.

 

طراحی و اجرا: شرکت آداک کلیه حقوق این وب سایت برای مجله سراسری سازمان نظام مهندسی معدن محفوظ می باشد .